SÜRAT VE GÜÇ

Sürat, sporlarda en heyecan verici konulardan biridir. Bütün sürati, reaksiyon zamanı ve hareket zamanının toplamından meydana gelmektedir.

Reaksiyon Zamanı, uyarının verilmesinden hareketin başlamasına kadar geçen zaman dilimi ile sinir sisteminin fonksiyonel yeteneğine dayanmaktadır. Neron boyunca olan sinir sisteminin uyarı sürati değiştirilemez. Bu nedenle reaksiyon zamanında herhangi bir önemli gelişmenin meydana gelmesi için, ilgili uyarılardan haberdar olmayı ve bunlara yerinde yanıtlar vermeyi, çalışmalarla sürekli tekrarlayarak geliştirmek gerekmektedir. Bu tür çalışmalar sporcuların daha çabuk harekete geçmelerine yarıdımcı olmaktadır. Hareket zamanı, Hareketin-Başlangıcından Bitimine Kadar Geçen Süreyi Kapsamaktadır. Hareket zamanı, yapılan spor branşıyla ilişkili olan kuvvet çalışmalarıyla arttırılabilir.

Bu nedenle süratin bileşeni olan hareket zamanı, güç ile yakın bir ilişkiye sahiptir. Hareket zamanı azaldıkça güç artmaktadır. Ya da bunun tersi olarak, güç arttıkça, hareket zamanı azalma göstermektedir. Güç de spora özgü olarak yapılan antrenmanlarla geliştirilmelidir. Ağırlıklarla yapılan antrenmanlar, tepe koşuları ve bir dirence karşı yapılan çeşitli patlayıcı tarzda egzersizler gücü geliştirmektedir. Güç, çabuk kuvvet ve plyometik adı verilen çalışmalarla da geliştirilebilir. Plyometrik antrenmandan aşağıda detaylarıyla bahsedilmektedir.

Belgiam R. tarafından geliştirilen metotla 3 grup egzersiz kullanılarak da gücün geliştirilebileceği ileriye sürülmüştür. Gücün geliştirilmesinde kullanılabilecek egzersizler şunları içermektedir.

Serbest ağırlıklarla egzersizler; Bunların birçoğu haltercilerin kullandıkları egzersizlere benzemektedir.

Sağlık toplarıyla çalışmalar.
Yuvarlanma ve esneklik çalışmaları.
Güç antrenmanlarında ilerlemenin temel özellikleri ise şöyledir;
Tekrar sayısını arttırmak.

Performans süratini arttırmak.Sporcunun maksimum olarak 6 kez tekrar edebileceği ağırlık miktarı tespit edilir. Bu tekrar sayısı ve ağırlık düzeyi ile çalışmalar yaparak uygulama sürati geliştirilir. Uygulama sürati istenen düzeye geldiğinde tekrar sayısı 6'dan 12'ye çıkartılır. Uygulanan 12 tekrarda sürat istenen düzeye geldiğinde sporcu tekrar ölçüme alınarak en fazla 6 tekrar yapabileceği ağırlık düzeyi tespit edilir. Egzersizler doğru bir şekilde uygulanamadığında çalışma durdurulmalıdır.

Hiç yorum yok: